Styl życia i wpływ na skórę


Podstawą do utrzymania pięknej skóry jest zdrowy tryb życia. Pewne cechy dziedziczne mogą określić to, jak twoja skóra wygląda, reaguje na czynniki zewnętrzne i się starzeje, Ty zaś możesz zadbać o polepszenie tych parametrów poprzez odpowiedni styl życia. Podstawy pielęgnacji skóry to też właściwie odżywianie, picie odpowiedniej ilości wody, aktywność fizyczna, dbanie o właściwą ilość snu, ochrona przeciwsłoneczna, unikanie tytoniu oraz ograniczanie spożywanie napojów z kofeiną i alkoholem 🙂

Zdrowie twojej skóry w dużej mierze zależy od właściwej diety. Nowe żywe komórki ciągle zastępują na powierzchni skóry te, które są już martwe. Wzrost nowych zależy od ilości dostarczanych witamin, minerałów i odpowiedniego poziomu płynów.

Każdego dnia jedz przynajmniej 5 porcji Świerzych warzyw i owoców. Pamiętaj, by spożywać produkty bogate w witaminy A, C  i E.

  • witamina A – zapobiega przedwczesnemu starzeniu się
  • witamina C – ma działanie oczyszczające rozjaśniające
  • witamina E – chroni przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi

Przyjmowanie witam wraz ze spożywanym pokarmem przynosi o wiele więcej korzyści niż łykanie pigułek witaminowych. Podczas jedzenia nigdy nie dostarczysz organizmowi pojedyńczych, wyizolowanych składników odżywczych. Kiedy np. jesz sałatkę z zielonych warzyw przyjmujesz znaczną ilość witamin ( B,K i E ), ale także sporą dawkę antyoksydantów i błonnika.

Dieta ma wpływ nie tylko na ogólny stan zdrowia i na to, jak się czujesz lecz także na twój wygląd. Niektóre składniki odżywcze są szczególnie ważne dla zachowania zdrowej skóry, mocnych włosów i paznokci.

A oto przedstawię wam najważniejsze witaminy dla waszego zdrowego wyglądu oraz gdzie można je znaleźć i co powoduje dana witamina :

witamina A : 

  • Antyoksydant kluczowy dla wzrostu i odnowy komórek skóry. Aplikowana miejscowo może zwiększyć produkcję kolagenu i przyspieszyć odnowę komórkową.

można ją znaleźć w :  żółtkach jaj i babiale

 

Witamina B :  

  • Zwiększa poziom kwasów tłuszczowych w skórze, polepsza jędrność skóry, przyspiesza złuszczanie naskórka.
można ją znaleźć w : drożdżach, jajach, wątróbce i warzywach

Witamina C :

  • Buduje rusztowania kolagenowe – układy białkowe odpowiadające za strukturę, koloryt i elastyczność skóry.
można ją znaleźć w : cytrusach, brokułach ,papryce , jagodach i pomiodorach

Witamina D :

  • Niezbędna do prawidłowego wzrostu komórek skóry.
można ją znaleźć w : żółtkach jaj, wzbogaconym mleku i innych produktach mlecznych

Witamina E :

  • Przeciw utleniacz pomagający budować i utrzymywać  w dobrym stanie tkankę skórną.

można ją znaleźć w : kiełkach pszenicy, warzywach liściastych, orzechach i produktach pełnoziarnistych

 

LIPIDY : 

  •  Tłuszcze3 również należą do niezbędnych składników odżywczych pomagających utrzymać skórę i cały organizm w dobrej kondycji. Zapewniają elastyczność skóry, sprawiają też, że włosy są miękkie i lśniące.  ( oliwa z oliwek i awokado oraz kwasy omega-3 , które można znaleźć w tłustych rybach i niektórych ziarnach )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *